پنیر لیقوان

این پنیر، در بهداشتی‌ترین حالت ممکن، با شیر تازه گوسفندی تهیه می‌شود که در روستای خوش آب و هوای لیقوان با بهترین مواد غذایی پرورش یافته است. 

به جرئت می‌توان گفت پنیر لیقوان، پنیر سنتی منطقه آذربایجان، بهترین و اصیل‌ترین پنیر موجود در ایران است. این پنیر در روستای لیقوان، واقع در دامنه شمالی سهند از توابع تبریز تهیه می‌شود. این پنیر، در بهداشتی‌ترین حالت ممکن، با شیر تازه گوسفندی تهیه می‌شود که در روستای خوش آب و هوای لیقوان با بهترین مواد غذایی پرورش یافته است. 

مشخصات پنیر لیقوان بدین گونه است که ترد بوده، طعمی شور و ترش دارد و دارای سوراخ‌های بخصوصی در اندازه نخود است، بافت بسیار حجیم و و در عین حال نرمی دارد و مصرف یک قوطی کبریت از پنیر لیقوان اصل گوسفندی می‌تواند کلسیم مورد نیاز یک هفته شما را تامین کند. پنیر لیقوان به دلیل این که برای اولین بار در روستای لیقوان تبریز تولید شده است به این نام شناخته می‌شود. درآمد تولید پنیر لیقوان برای آذربایجان و بافت روستایی این استان یک مسئله حیاتی است. امروزه، تولید پنیر لیقوان صرفاً به روستای لیقوان محدود نمی‌شود اگرچه منبع تامین شیر تولید پنیر لیقوان مناطق روستایی شمال غرب ایران است. اما باید در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید طعم اصیل و فوق ‌العاده پنیر لیقوان را امتحان کنید، حتما باید از منبعی تهیه کنید که از روستای لیقوان تهیه شده باشد.

پنیر لیقوان تبریز

پنیر لیقوان یا لیچوان شناخته شده‌ترین پنیر سنتی آذربایجان است. این پنیر در سراسر جهان به عنوان پنیر سفید آذربایجانی شناخته می‌شود. این پنیر تقریباً نرم بوده و در آب نمک به مدت ۳ تا ۱۲ ماه نگه داشته می‌شود تا آماده شود. عوامل مختلفی وجود دارد که بر کیفیت پنیر لیقوان تاثیر می‌گذارند. از این عوامل می‌توان به شرایط آب و هوایی محل تولید شیر، شرایط آب و هوایی محل فرآوری و تبدیل شیر گوسفندی به پنیر لیقوان، کیفیت ابزار و تجهیزات نصب شده واحد تولیدی و از همه مهم‌تر، بافت گیاهی چراگاه‌های دام‌های تولید کننده شیر اشاره کرد.

طرز تهیه پنیر لیقوان

طرز تهیه پنیر لیقوان که به پنیر آذری یا پنیر سفید آذربایجان هم معروف است، سخت و زمان بر است. به همین دلیل، بسیاری ترجیح می‌دهند که پنیر لیقوان را از فروشگاه‌ها تهیه کنند. اما نکته قابل توجه در چنین شرایطی این است پنیر لیقوان را از منبع اصلی آن، یعنی از تولیدکنندگان این پنیر در روستای لیقوان تهیه کنید. فروشگاه لبنیات بقال زاده، به عنوان ارائه دهنده بهترین و مرغوب‌ترین پنیر اصیل لیقوان، می‌تواند تجربه بی‌نظیری از طعم پنیر را برای شما فراهم کند.  

به طور خلاصه، طرز تهیه پنیر لیقوان شامل مراحل زیر است:

  1. حرارت دادن شیر پرچرب تا دمای ۷۵ سانتی گراد
  2. اضافه کردن مایه پنیر به شیر پس از کاهش حرارت آن
  3. آبکش کردن پنیر
  4. برش  زدن پنیر و اضافه کردن آب نمک به آن
  5. نگه داشتن پنیر در یک ظرف بسته به طوری که امکان فاسد شدن آن نباشد

لازم به ذکر است پنیر را به مدت یک ماه باید در آب نمک و در طرف بسته نگهداری کنید تا قابل استفاده باشد. 

همچنین، فراموش نکنید که از نمک بدون ید برای درست کردن آب نمک استفاده کنید چون ید موجود در نمک، باعث ایجاد تلخی در طعم پنیر می‌شود.

قیمت پنیر لیقوان

قیمت پنیر لیقوان با توجه به مقدار آن متغیر است. برای آگاهی از قیمت پنیر اصیل لیقوان در اندازه‌های مختلف، کلیک کنید.  

ارزش غذایی پنیر لیقوان

به طور تقریبی، هر تکه پنیر لیقوان ۳۰ گرمی دارای ۷۸ کیلو کالری، ۰/۲۵ گرم قند، ۶ گرم چربی و۱/۴ گرم نمک دارد. همچنین، پنیر لیقوان حاوی مقدار زیادی کلسیم و پروتئین است که مصرف روزانه آن (به مقدار کم) می‌تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

علاوه بر این، خاصیت پروبیوتیک پنیر که از سیستم دفاعی بدن در برابر امراض و انواع باکتری‌ها مراقبت می‌کند و نیز شامل نبودن افزودنی‌های غیرمعمول مثل روغن پالم، نگهدارنده‌های صنعتی و ترکیبات شیمیایی همگی سبب شده‌اند که پنیر لیقوان در زمره محصولات ارگانیک و طبیعی که تاثیر بسیار زیادی بر حفظ سلامتی بدن دارند قرار بگیرد.

خواص پنیر لیقوان

پنیر لیقوان به دلیل تولید شدن از شیر گاوهایی که به بهترین نحو تغذیه می‌شوند و در آب‌وهوایی مطبوع قرار دارند، علاوه بر طعم بی‌نظیر، خواص بسیار زیادی نیز دارند. مهم‌ترین خواصی که پنیر سنتی لیقوان دارد عبارتند از:

چطور پنیر لیقوان اصل را تشخیص دهیم؟

اصلی‌ترین و ساده‌ترین راه برای خرید پنیر لیقوان اصل و باکیفیت، خرید آن از یک فروشگاه معتبری است که این پنیر را از تولیدکنندگان در روستای لیقوان تهیه کنید. فروشگاه لبنیات بقال زاده با ارائه پنیر لیقوان از مهد این پنیر در بسته‌بندی‌های اختصاصی خیال شما را در خصوص خرید پنیر لیقوان اصل راحت می‌کند. 

اما چنانچه بخواهید از اصل بودن پنیر خود اطمینان بیشتری کسب کنید، راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. این راه‌حل‌ها عبارتند از: 

  • رنگ پنیر
  • نرمی و سفتی پنیر
  • طعم پنیر

رنگ پنیر

رنگ پنیر سنتی با توجه به اینکه از شیر گوسفند تولید می‌شود کاملاْ سفید است. بسیاری از شرکت‌ها از مخلوط شیر گوسفند و گاو استفاده می‌کنند که باعث تغییر رنگ پنیر می‌شود. حتی اگر ذره‌ای زردی در رنگ پنیر مشاهده کردید، مطمئن شود که پنیر شما اصل نیست.

نرمی و سفتی پنیر

نرمی پنیر می‌تواند به خاطر دو عامل باشد: دلیل اول به خاطر چربی و دلیل دیگر به خاطر درصد بالای آب داخل پنیر است. پنیرهای نرم با درصد رطوبت بالا به راحتی خرد می‌شوند ولی پنیرهای نسبتاً نرم به خاطر چربی پنیر، خرد نمی‌شوند و بهتر برش می‌خورند. پنیر لیقوان اصل بخاطر چربی بالاترنرم بوده و راحت‌تر برش می‌خورند.

طعم پنیر

طعم اصلی پنیر لیقوان ترش است. با توجه‌ به فرآیند تولید پنیر لیقوان، محصول نهایی کمی ترش است ولی پنیرهای تقلبی که با نام لیقوان در بازار ارائه می‌شوند مزه ترش نخواهند داشت. 

با یکبار امتحان پنیر لیقوان لبنیات بقال زاده به راحتی می‌توانید پنیر اصل لیقوان را از تقلبی تشخیص دهید.

غلظت آب پنیر لیقوان باید چقدر باشد؟

معمولاً پنیر لیقوان در آب نمک غلیظ‌ قرار داده می‌شود و شورتر است. معمولاً برای پنیرهای ساده خانگی از آب نمک‌هایی با غلظت ۱۰ درصد استفاده می‌شود. یعنی به ازای هر یک لیتر، ۱۰۰ گرم نمک در آن حل می‌شود. اما در فرآیند تولید پنیر لیقوان، معمولاً این عدد به ۱۵ درصد می‌رسد. 

پنیر لیقوان فلزی

یکی از خواص بی‌نظیر پنیر سنتی لیقوان در مقایسه با سایر پنیرها این است که در فرایند تولید پنیر از باکتری‌های تولیدکننده پروبیوتیک استفاده می‌شود؛ بنابراین، کسانی که با مصرف محصولات لبنی دچار سوء هاضمه می‌شوند و در نتیجه، نمی‌توانند لبنیات مصرف کنند می‌توانندبا خیال راحت پنیر لیقوان را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

قرار دادن پنیر لیقوان در بسته‌بندی فلزی، علاوه بر سهولت جابه‌جایی، از فاسد شدن پنیر جلوگیری می‌کند. فروشگاه لبنیات بقال زاده با ارائه پنیر لیقوان اصل در بسته‌بندی‌های اختصاصی خود، به طور کامل استانداردهای بهداشت را رعایت کرده و امکان ارسال این پنیر را از روستای لیقوان به سراسر کشور در سریع‌ترین زمان ممکن فراهم کرده است.

بهترین پنیر لیقوان

دلایل زیادی وجود دارد که پنیر لیقوان به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین پنیر‌های دنیا و بهترین پنیر سنتی ایران شناخته می‌شود. از مهم‌ترین این عوامل: طعم بی‌نظیر، بافت خاص، تولید آن در آب‌وهوایی بسیار مطبوع و در فرآیندی پیچیده و با اهتمام زیاد هستند.

البته لازم به ذکر است، تمامی پنیرهایی که در بازار تحت عنوان پنیر لیقوان ارائه می‌شوند، اصل نبوده و از روستای لیقوان در استان آذربایجان شرقی تهیه نشده‌اند. به همین دلیل، بسیاری از افراد پنیر‌های بی‌کیفیتی را با نام پنیر لیقوان خریداری کرده و طبیعتاً تجربه نامطلوبی داشته‌اند. 

تهیه بهترین پنیر لیقوان باید از یک فروشگاه معتبری باشد که تازه‌ترین مواد را از تولیدکنندگان تهیه می‌کند. لبنیات بقال زاده با فراهم کردن این پنیر سنتی بی‌نظیر از آن، یعنی روستای لیقوان و بسته‌بندی آن در قوطی‌های فلزی اختصاصی می‌تواند تجربه امتحان بهترین پنیر لیقوان را برای شما فراهم کند.

خرید پنیر لیقوان درجه یک

برای تهیه پنیر سنتی و اصیل لیقوان و تجربه طعمی بی‌نظیر با خواص بسیار، کافی است کلیک کرده و پنیر لیقوان درجه یک را به مقدار دلخواه و در بسته‌بندی بهداشتی و سالم سفارش دهید. فروشگاه لبنیات بقال زاده، در هر کجای ایران که باشید، در سریع‌ترین زمان ممکن سفارش‌تان را به شما ارسال خواهد کرد.

خبرنامه فروشگاه بقال زاده رادنبال کنید

مطالب بیشتر

لبنیات آش رشته

سبزی‌ها و میزان حبوبات بالایی که در این آش وجود دارد، آش رشته را بسیار مغذی و پرخاصیت می‌کنند.

آنتی اکسیدان چیست؟

آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که می‌توانند از آسیب یا کاهش آهسته سلول‌هاجلوگیری کنند.

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

آگاهی از درصد چربی بدن و وزن اهمیت بسیار زیادی دارد و همواره باید در بازه نرمالی قرار بگیرند.

به پنل ورود فروشگاه بقال زاده خوش آمدید

به پنل ورود فروشگاه بقال زاده خوش آمدید